Smetanova Litomyšl
Národní festival | 10. 6. - 6. 7. 2021
63. ročník Národního festivalu
10. června - 6. července
Zveřejnění programu
17. května 2021
Zahájení předprodeje
26. května 2021
Na Smetanovu Litomyšl...
na doprovodné akce...
Bedřich Smetana byl významný český hudební skladatel období romantismu. Od raného mládí se věnoval hudbě, zejména hře na klavír a kompozici.
Číst víceJiž od roku 1946 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký festival klasické hudby Smetanova Litomyšl.
Litomyšl se může pochlubit starou i současnou architekturou, bohatým spolkovým životem, ale přitom stále ještě poklidným během. Litomyšl zkrátka přináší úlevu a odpočinek duši.
Festival Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice. Zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás.
Čtvrtek 19. června byl vyhrazen originálnímu baletnímu představení, které na Smetanovu Litomyšl přivezl soubor baletu Národního divadla moravskoslezského. Baletní triptych na hudbu českých klasiků nazvaný Návraty domů měl premiéru na podzim 2013 a od té doby sklízí výhradně pozitivní kritiky. Spokojeni byli i návštěvníci litomyšlského festivalu. Zahajovací část čtvrtečního premiérového programu patřila hudbě Bedřicha Smetany (konkrétně jeho Triu g moll) a choreografii Pavla Šmoka. Tanečníky po celou dobu doprovázela živá hudba (Ivo Kahánek – klavír, Eva Krestová – housle, Markéta Kubínové violoncello a další), což dodalo vystoupení na intenzitě a naléhavosti. Následoval Škrtič Bohuslava Martinů, který skladatel původně napsal pro tanečnici a choreografku Marthu Graham a pro uvedení na festivalu v americkém New Londonu v roce 1948. Příběh Oidipa a Sfingy (choreografie Nataša Novotná) dodal celému večeru dramatický oblouk. Závěr patřil lyričtější a klidnější náladě Janáčkovu klavírnímu cyklu Po zarostlém chodníčku. Choreograf Jiří Kylián jej pojal jako vyjádření odchodů a příchodů, které nutně poznamenávají každý lidský život.
Šárka Vieweghová