Smetanova Litomyšl
Národní festival | 10. 6. - 6. 7. 2021
63. ročník Národního festivalu
10. června - 6. července
Zveřejnění programu
17. května 2021
Zahájení předprodeje
26. května 2021
Na Smetanovu Litomyšl...
na doprovodné akce...
Bedřich Smetana byl významný český hudební skladatel období romantismu. Od raného mládí se věnoval hudbě, zejména hře na klavír a kompozici.
Číst víceJiž od roku 1946 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký festival klasické hudby Smetanova Litomyšl.
Litomyšl se může pochlubit starou i současnou architekturou, bohatým spolkovým životem, ale přitom stále ještě poklidným během. Litomyšl zkrátka přináší úlevu a odpočinek duši.
Festival Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice. Zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás.
Město Litomyšl sobě i svým návštěvníkům dodnes připomíná mnohé osobnosti i dějinné souvislosti a tradice, které spoluvytvářejí jeho jedinečnou kulturní identitu. Skutečnost, že se tu narodil Bedřich Smetana, je jednou z nich, ale zapomenuta by neměla být ani řada dalších, včetně duchovních a církevních kontextů. Litomyšl byla od roku 1344 do čtvrtiny následujícího století sídlem biskupství, které je obnoveno od druhé poloviny 20. století už jen jako pouhé titulární biskupství - tedy nikoli římskokatolická diecéze. Město pak bylo v 15. století významným centrem Jednoty bratrské a stejně tak později, za zdejší vlády rodu Pernštejnů, stavitelů renesančního zámku, neméně důležitým opěrným bodem rekatolizace. A právě s ní se pojí pobělohorské povolání a dlouhá přítomnost a činnost vzdělávacího řádu piaristů, jejichž školy, stejně jako kolej a kostel, vyrostly na místě vyhořelého Horního města a dlouho spoluurčovaly kulturní atmosféru města. Chrám Nalezení sv. Kříže postavený v letech 1714 až 1722 se stal symbolem vítězství protireformace. Od 50. let 20. století byl však v havarijním stavu. Až po zpřístupnění rekonstruovaných Klášterních zahrad v roce 2000 následuje rekonstrukce a revitalizace celého zámeckého návrší. Patřila k ní i dnešní slavnost oznamující dokončení obnovy piaristického chrámu, jehož interiér čekal na opravu a plnohodnotné opětovné vybavení a užívání po několik desetiletí. Obřad znovuvysvěcení chrámu a slavnou Mši svatou celebroval kardinál Miloslav Vlk, jako hudební doprovod zaznělo Dvořákovo Hospodine, pomiluj ny… z oratoria Svatá Ludmila, dále Mše C dur, KV 317 Korunovační W. A. Mozarta, výběr z Biblických písní Antonína Dvořáka a Svatováclavský chorál.
Karolína Smetanová